各阶段猪只的正常采食量表和肥育猪生产成本计算:按猪的体重计算喂量=实际体重×系数,系数为小猪0.05,中猪0.04,大猪0.03,这套系数也要牢记住,即猪的采食量系数。 或按下表参考进行喂量的选择:表:猪在不同生长阶段的采食量(体重:千克;日喂量:克;日龄:天)
从上表可知道:⑴ 乳猪从开食到改用小猪饲料的7~50日龄期间:共消耗教槽料5.8千克,乳猪饲料15.28千克。⑵ 小猪从50日龄到87日龄(15~35公斤重阶段)共消耗小猪饲料:35.65千克。⑶ 中猪从87日龄到125日龄(35~65公斤体重阶段)共消耗中猪饲料:80.8千克。⑷ 大猪从125日龄到168日龄(65~108公斤体重阶段)共消耗大猪饲料:118.8千克。⑸ 中小型猪场以一头母猪年产20头仔猪的保守估计来计算成本,一头母猪年消耗饲料1100千克,母猪饲料成本主要为妊娠母猪饲料和哺乳母猪饲料,平均一下价格为:2.56元/千克,所以,一头母猪年饲料成本:1100×2.56=2816元,加上药物免疫和人工成本484元,则一共为3300元。 另外,购置母猪时的成本一般为1800元,至于购置成本,则淘汰母猪可以出售,也大约就是1800元,母猪目前可以按国家有关规定进行销售,所以,购置成本可以用这项收入来抵消。刚引进的后备母猪约4月龄,需要继续饲养3个月才能配种,这中间消耗后备母猪饲料240千克,成本为:240×2.49=598元,加上期间的药费42元,运输和人工200元,共840元,以后进入生产期成本计算期,生产期大约为5年(中小型猪场护理得好,可以达到五年使用期限),则每年摊入后备母猪饲养成本840÷5=168元。所以,母猪一年的成本为3300+168=3468元。 由此可以计算出每头初生仔猪(含喂养它的奶水)的成本为3468÷20=173元。每头肥育猪到出栏时的总成本计算表:千克、元/千克、元/头。
注:其中饲料价格见文章最后的饲料配方表,即:小猪料2600元/吨,中猪料2490元/吨,大猪料2400元/吨,妊娠母猪料2420元/吨,哺乳母猪2690元/吨,后备母猪料2490元/吨,① 由上表可知:养出一头30斤以上的仔猪的成本为173+46.4+91.68=311元。② 由表可知:一头肥育猪总生产成本为:80+890=970元/头。③ 纯利润计算: 按现在的行情:生猪价格15元/公斤,则养到108公斤生猪出售收入为:1620元。 纯利润为:1620-970=650元/头。 如果采用微生态技术,发酵技术,增强猪只抗病力,中小型猪场的精细化管理,和照顾猪只福利的新技术(如活动场、发酵床技术、夏天降温得力措施,冬天保暖措施等),则降低猪只死亡率和得病率,可以减少这方面的成本约40元,同时,母猪年产仔可以增加到24头,可减少每头的成本约30元,另外,饲养到120公斤出栏,每头可以再增加利润约90元,所以,加强管理和养到120公斤重可以再产加总利润:160元,这样每头总利润可达到810元,这里指的是纯利润。④ 料肉比计算:由表可知: 从15公斤到108公斤阶段的育肥阶段的料肉比为(35.65+80.8+118.8)÷(108-15)=2.53, 如果是从断奶(28日龄开始)到108公斤阶段,则料肉比为:(15.28+35.65+80.8+118.8)÷(108-8)=2.50。 从8到15公斤料肉比为1.42。
The English version
Pigs in each stage of the normal intake of tables and fattening pig production cost calculation: calculated based on weight of pig feed quantity x = actual weight coefficient, coefficient is 0.05 the pig, middle pig 0.04, 0.03, big pig this coefficient also remember to live, the pig feed intake coefficient. Or the choice of feeding amount according to the table below the reference: table: pigs in different growth stages of feed intake (weight: kg; daily feeding amount: g; day age:)
From the table above can know: (1) Suckling pig feed from the open to the use of pig feed during 7 ~ 50 days of age: total consumption teach slot is 5.8 kg, Suckling pig feed 15.28 kg. 2 pigs from 50 to 87 days of age day age phase (15 ~ 35 kilograms), a total of pig feed consumption: 35.65 kg. (3) middle pig day age from 87 to 125 days of age (35 to 65 kg) were middle pig feed consumption: 80.8 kg. (4) big pig day age from 125 to 168 days of age phase (65 ~ 108 kilogram of body weight), a total of consumption big pig feed: 118.8 kg. 5] small and medium-sized pig farms with one sows a conservative estimate of the annual output of 20 head piglets to calculate the cost of a head of the sow feed consumption 1100 kilograms, the sow feed costs mainly sow feed for pregnancy and lactation sow feed, the average price for: 2.56 yuan/kg, so, a head of the sow feed costs: 1100 * 2.56 = 2816 yuan, plus drugs immune and artificial cost 484 yuan, a total of 3300 yuan. In addition, when purchasing sows typically cost is 1800 yuan, as for the acquisition cost, has eliminated the sow can sell, is about 1800 yuan, also can sow now according to the relevant provisions of the state, so the cost can be used to offset the income. Introduced the gilt about 4 months of age, the need to continue to raise 3 months before breeding, the consumption among the gilt feed 240 kilograms, cost is: 240 * 2.49 = 598 yuan, plus the drug during the 42 yuan, transportation and artificial 200 yuan, a total of 840 yuan, after going into production period cost calculation, production period is about 5 years (small and medium-sized pig care good, can achieve five years life), would stand a year in the gilt breeding cost present 5 = $840 to $168. So, sow a year cost is RMB 3300 + 168 = 168. Thus can calculate each newborn piglets (including feed it milk) cost is RMB 3468 present 20 = 173. Every fattening pig are: in the total cost of the calculation table, yuan/grams, yuan/head.
Note: the table feed prices see article last the feed formulation, namely: the pig is expected to 2600 yuan/ton, middle pig is expected to 2490 yuan/ton, big pig is expected to 2400 yuan/ton, the pregnancy sow is expected to 2420 yuan/ton, 2690 yuan/ton, lactation sows the gilt is expected to 2490 yuan/ton, (1) by above knowable, raise the cost of a head of 30 kilograms of piglets is 173 + 46.4 + 46.4 = 311 yuan. (2) the table shows: a fattening pig total production cost is: 80 + 890 = 80 yuan per head. (3) net profit calculation: according to the current market: pig price 15 yuan/kg, is to raise pig sale income to 108 kg for: 1620 yuan. Net profit is: 1620-970 = 650 yuan/head. If using micro ecological technology, fermentation technology, enhance pig disease resistance, small and medium-sized pig farms of fine management, new technology and the welfare of the pigs (field, such as fermentation bed technology, summer cooling effective measures, winter heat preservation measures, etc.), the pig mortality and disease rate, can reduce the cost of about 40 yuan, at the same time, the sow in litter can be increased to 24, may help reduce costs about $30 per head, in addition, feeding to 120 kg market, every head can increase the profit of about 90 dollars, so, to strengthen management and raise to 120 kg can produce aggregated profits: 160 yuan, so that each may reach 810 yuan, total profits here refers to the net profit. (4) feed conversion ratio calculation: the table shows: the fattening phase, the phase from 15 kg to 108 kg of feed conversion ratio of (35.65 + 80.8 + 118.8) present (108-15) = 2.53, if from weaning stage (28 days of age) to 108 kg, the feed conversion ratio is: (15.28 + 35.65 + 80.8 + 15.28) present (108-8) = 2.50. From 8 to 15 kg feed conversion ratio of 1.42.
|